GRİ GÖZ VEYA SİYAH GÖZ BEBEK JAKOLARIMIZ YENİ SAHİPLERİNİ BEKLİYOR

İlan Detayları
0,00 TL
 İlan No : 18369
 ŞEHİR : BURSA
 İlçe :Osmangazi
 İlan Kayıt Tarihi : 24.06.2015
 Bitiş Tarihi : 23.06.2016
 Kalan Gün : -967 Gün
 Bakılma Sayısı : 1174
İletişim Bilgileri
Mesut Yanar
Bu kişinin diğer ilanları (53)
İlanı yazdır
Arkadaşına tavsiye et
Üyenin İlan Sayısı 54
Üyenin Kayıt Tarihi 05.06.2013
Üyenin Son İşlem Tarihi 28.11.2015
Üyenin Puanı 0
Puan Verenler 0
İlan Açıklaması

En çok rağbet edilen ve konuşması açısından kolaylığı ile tanınan papağan cinsi olan jako gri papağan hakkında sizlere merak ettiğiniz bilgilere yer veriyoruz.
Jako papağanların cinsiyetleri ilk doğduklarında belli olmaz. DNA testi yada endoskopik inceleme sonucu jako papağanın cinsiyeti belli olur
Eğer son günlerde jako papağanı aldıysanız yada almayı düşünüyorsanız mutlaka jako papağanlar hakkında işinize oldukça yarayacak bilgilere göz atmanızı tavsiye ederiz.
Ortalama ömürleri 60-70 yıldır. Kanat açıklıkları 42-52 cm, ağırlıkları 450-550 gramdır. Doğada başka hayvanların seslerini taklit etmedikleri gözlenmiştir. Papağanlar iyi eğitilirlerse yaklaşık 1000 kelime konuşabilirler. İki alt türü vardır. En bilineni kırmızı kuyruklu Kongo Afrika gri papağanıdır. Diğeri daha küçük, daha koyu gri tüylü, kuyruğu kestane rengi olan Timneh gri papağanıdır. Her iki tür de iyi konuşur.
Öncelikle papağanınıza uygun büyüklükte, altı ızgaralı bir kafes almalısınız. Pirinç kafesleri tercih edin. Pirinç olmayan bir kafes alacaksanız, boyası çıkmayan, fırın boyalı bir kafes olmasına dikkat edin. Kafesi evin aydınlık, doğrudan güneş almayan, cereyan olmayan bir yerine yerleştirin. Kafesine tırmanabile ceği birkaç tünek, birkaç oyuncak (zil, merdiven.çan) koymalısınız. Suluk ve yemlikleri haftada 2-3 kez, kafesin altındaki ızgarayı haftada 2 kez , kafesi ise ayda bir kez uygun temizlik malze meleri ve uygun dezenfektanlarla yıkamalısınız. Kafesin altına serdiğiniz kağıdı her gün temiziyle değiştirmelisiniz. Papağanlar banyo yapmayı severler. Sıcak mevsimlerde ayda 3-4 , kış aylarında ayda 1-2 banyo yeterlidir. Banyo kuşunuzda alerjik reaksiyonlara yol açan tozların vücuttan atılması açısından da faydalıdır. Çiçek sulamada kullandığımız duş başlıklı sulama kapları bu iş için idealdir. Papağanınızı yıkarken suyun soğuk ve tazyikli olmamasına, kulaklarının içine kaçmamasına dikkat edin.
Gri papağanların gözleri bir yaşına kadar siyah, daha sonraları gri ve 3 yaşına geldiklerinde sarımsı bir renk alır.3-30 yaş aralığında görünümünde bir farklılık olmaz. Gri papağanlar taklit yetenekleri çok fazla olan, eğlendirici sosyal hayvanlardır. Günde en az 3 saati kafes dışında geçirmelidirler.
Yeni aldığınız kuşunuzu kafesine ve yeni evine alışabilmesi için ilk birkaç gün rahatsız etmeyin. Onunla hep yumuşak sesle konuşun, ani hareketler yapmayın. Sevdiği yeşillikleri ve meyveleri onunla konuşarak ona ikram edin. Mümkünse hep aynı kişi kuşu beslesin. Kuş size alışana kadar kafese elinizi sokmayın; bunun yerine tüneğe benzeyen bir sopa kullanın. Kuş çekinmeden uzattığınız sopaya çıkana kadar sabredin. Onu okşamak veya ellemek için çok ısrarcı olmayın. Zamanla aranızdaki güven artacaktır. Gri papağanlar yaklaşık 1000 kelime öğrenebilirler. Daha iyi konuşabilmeleri için dillerine kesik atmak hiçbir işe yaramayan, zararlı ve saçma bir uygulamadır. Harcanan emek ve süre, kalıtım, bireysel yetenek, geçmiş deneyimler kuşun iyi konuşabilmesinde rol oynayan faktörlerdir. Kuşunuza konuşma öğretirken kısa kelimelerle başlayın ve eğitimlerine hiç ara vermeyin. Öğrendikleri kelimeleri tekrar etmezlerse unuturlar. Amerikalı Dr.İrene Pepperberg gri papağanların 6’ya kadar sayabildiklerini, renkleri ve boyutları ayırt edebildiklerini ve birçok objenin ismini bildiklerini çalışmalarıyla ispat etmiştir.
Kuşunuzun sindirim ve boşaltım sisteminin iyi çalışabilmesi için meyve yemesi önemlidir. Papağanınızın kuru mamasını kaldırın.3-4 saat yiyecek bir şey vermeyin ve acıkmasını sağlayın. Sonra yemesini istediğiniz meyveyi ikram edin. İlgilenmezse kafesin tellerine takın. Bunu her gün tekrarlamalısınız.Yemesini istediğiniz meyveyi kafesin önünde siz de yiyin.Genelde papağanlar sahiplerinin yediği yiyecekleri daha iştahla yerler.
Yurdun her yerine jako papağan gönderilir
TEL:0539 449 99 39